Fongogo Pro ile herkes yatırımcı olabilecek,
girişimler sermayeye kitlelerin desteğiyle ulaşacak.


HEMEN ARAMIZA KATIL

Neden kitlesel fonlama?

Yatırımcılar İçin

 • Maliyetsiz yatırım fırsatları
 • Basitleştirilmiş yatırım süreçleri
 • Herkes için melek yatırımcı
  olma fırsatı
 • Yatırım riskini azaltma yöntemi

Girişimciler İçin

 • Geniş yatırımcı ağına ulaşım
 • Kısa sürede fonlama
 • Girişimin kitlelere ulaşımı ve "geribildirim "
 • Kitle aracılığıyla müşteri portföyü oluşturma

Fongogo Pro hakkında daha fazla bilgi alın.

 • 1

  Türkiye’deki girişim/yatırım ekosistemi nasıl gelişmekte?

  Yeni bir kavram olmayan girişimcilik, Türkiye’de özellikle 2010 senesi sonrasında teknoloji tabanlı girişimciliğe olan ilgi ve desteğin artması ile birlikte kendi ekosistemini oluşturmaya başladı. Bu ilginin artışında şirketlerini büyüten ve sonrasında yüksek değerlemelerle çıkışlar yapan başarılı girişimcilerin, bu girişimcilerin melek yatırımcılara dönüşmesinin, melek yatırım ağları, teknokentler, kuluçka merkezleri ve hızlandırıcılar gibi yatırımcıları ve girişimleri destekleyen kurum ve kuruluşların artışının payı büyük oldu. Öte yandan, bu ekosistem kapalı bir çevrede kaldı ve bu sebeple beklenen ölçekte ilerleme katedemedi. Kitlesel fonlama ile birlikte kitleler de artık bu ekosistemin farkında olacak; ekosistem istenilen hızda gelişerek yaygınlaşacak ve fikirler hayat bulacak.

 • 2

  Fongogo Pro nedir?

  Fongogo Pro, Türkiye’nin lider kitlesel fonlama sitesi Fongogo’nun sermaye bazlı kitlesel fonlama yapan platformudur.

 • 3

  Kitlesel fonlama nedir?

  Kitlesel fonlama, fikirlerin, projelerin ve şirketlerin kaynak arayışlarını kitle dediğimiz yatırımcılardan küçük miktarlarla sağlamalarına verilen isimdir.

  Bu sayede birçok bireyden ufak miktarlarla büyük kaynaklar toplanabilmektedir. Diğer bir ismi alternatif finansman olan kitlesel fonlamanın, 2013’deki global hacmi 12 milyar dolarken bu hacim 2015’de 140 milyar dolara yükselmiştir.

 • 4

  Sermaye bazlı kitlesel fonlama nedir?

  Kitlesel fonlamanın dört çeşidi bulunmaktadır: sermaye, borç, ödül ve bağış bazlı. Fongogo, ödül bazlı kitlesel fonlama modelini kullanmaktadır. Fongogo Pro ise sermaye bazlı bir platform olacak. Bir nevi dijital melek yatırımcılık olan bu modelde fon arayan şirketler, aradıkları fon karşılığı belirledikleri değerlemelerden şirket hissesi sunabilecekler.

 • 5

  Sermaye bazlı kitlesel fonlama girişimler için neyi çözüyor?

  Girişimcilerin korkulu rüyası olan yatırım bulma ve kapatma sürecini online mecraya taşıyarak daha fazla yatırımcıya kolay ve hızlı ulaşıp, hedefledikleri yatırımı hızlıca bulmalarını sağlaması anlamında sermaye bazılı kitlesel fonlama, girişimcilere açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Bunun yanısıra girişimler fikirlerini kitlelere sunarak geribildirim alma, bedelsiz pazarlama yapma ve kitlelere ulaşıp kendilerine müşteri portföyü oluşturma gibi ayrıcalıklara da sahip olurlar.

 • 6

  Sermaye bazlı kitlesel fonlamanın yatırımcıya faydaları nelerdir?

  Bu model, yüksek getiri potansiyeli olan erken, melek yatırım ve büyüme aşamasındaki birçok şirkete bireylerin yatırım yapabilecekleri bir mecra sunuyor. Getirisi sabit yatırımların yanısıra, yatırımcılar portföylerinin bir miktarını kitlesel fonlama yatırımlarına ayırıp toplam getirilerini yükseltebilecekler. Girişim sermayesi fonları gibi minimum yatırım miktarı olmayan bu yatırımlar sayesinde her türlü yatırımcı küçük miktarlarda bir çok girişime yatırım yaparak portföylerini çeşitlendirip portföy riskini de düşürebilmektedir. Bunun yanısıra, yatırımlar dijital mecrada gerçekleştiği için ticari sicil işlemleri gibi yatırım sürecini uzatan ve maliyetini artıran bir çok prosedürün önüne geçilmiş oluyor.

 • 7

  Herkes yatırım yapabilir mi?

  Evet! Kitlesel fonlamanın en güzel yanı da bu. Yatırımcılar nitelikli ve nitelikli olmayan yatırımcı olarak ikiye ayrılıyor. Nitelikli yatırımcı olduğunuzu platformumuzda bildirdiğiniz takdirde, yapacağınız yatırımın bir üst limiti yok. Eğer bu süreçten geçmek istemiyorsanız, belli yatırım limitleri dahilinde yatırımlarınızı yine yapabilirsiniz.

  Sermaye bazlı kitlesel fonlamaya ilginiz varsa yada önümüzdeki dönemde Fongogo Pro hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, eposta listemize katılıp sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Sorularınızı info@fongogo.com adresine yönlendirebilirsiniz.