Fongogo Pro
Fongogo Pro

FONGOGO PRO ÇOK YAKINDA SİZLERLE!!


ARTIK HERKES YATIRIMCI OLABİLECEK

TÜRKİYE’DEKİ HER GİRİŞİMCİ ARTIK İŞİNE SERMAYE BULABİLECEK VE ŞİRKETLERİNİN BÜYÜMESİNİ SAĞLAYACAKLAR

KOBİLER BÜYÜMEK İÇİN ARTIK KİTLESEL FONLAMA SAYESİNDE SERMAYE TEMİN EDEBİLECEK

Fongogo Pro nedir?
Fongogo Pro, Türkiye’nin lider kitlesel fonlama sitesi Fongogo’nun sermaye bazlı kitlesel fonlama yapan platformudur.

Kitlesel fonlama nedir?
Kitlesel fonlama, fikirlerin, projelerin ve şirketlerin kaynak arayışlarını kitle dediğimiz destekçilerden küçük miktarlarla sağlamalarına verilen isimdir. Bu sayede birçok bireysel ufak miktarlarla büyük kaynaklar toplanabilmektedir. Diğer bir ismi alternatif finansman olan kitlesel fonlamanın, 2013’deki global hacmi 12 milyar dolarken bu hacim 2015’de 140 milyar dolara yükselmiştir.

Kitlesel Fonlama

Sermaye bazlı kitlesel fonlama nedir?
Kitlesel fonlamanın dört çeşidi bulunmaktadır: sermaye, borç, ödül ve bağış bazlı. Fongogo, ödül bazlı kitlesel fonlama modelini kullanmaktadır. Fongogo Pro ise sermaye bazlı bir platform olacak. Bir nevi dijital melek yatırımcılık olan bu modelde fon arayan şirketler, aradıkları fon karşılığı belirledikleri değerlemelerden şirket hissesi sunabilecekler.

Sermaye bazlı kitlesel fonlama girişimler için neyi çözüyor?
Girişimcilerin korkulu rüyası olan yatırım bulma ve kapatma sürecini online mecraya taşıyarak daha fazla yatırımcıya kolay ve hızlı ulaşıp, hedefledikleri yatırımı hızlıca bulmalarını sağlaması anlamında sermaye bazılı kitlesel fonlama, girişimciler açısından büyük avantaj olmaktadır. Bunun yanısıra girişimler fikirlerini kitlelere sunarak geribildirim alma, bedelsiz pazarlama yapma ve kendilerine müşteri portföyü oluşturma gibi ayrıcalıklara da sahip olurlar.

Sermaye bazlı kitlesel fonlamanın yatırımcıya faydaları nelerdir?
Bu model, yüksek getiri potansiyeli olan erken, melek yatırım ve büyüme aşamasındaki birçok şirkete bireylerin yatırım yapabilecekleri bir mecra sunuyor. Getirisi sabit yatırımların yanısıra, yatırımcılar portföylerinin bir miktarını kitlesel fonlama yatırımlarına ayırıp toplam getirilerini yükseltebilecekler. Girişim sermayesi fonları gibi minimum yatırım miktarı olmayan bu yatırımlar sayesinde her türlü yatırımcı küçük miktarlarda bir çok girişime yatırım yaparak portföyünü çeşitlendirip portföy riskini de düşürebilmektedir. Bunun yanısıra, yatırımlar dijital mecrada gerçekleştiği için ticari sicil işlemleri gibi yatırım sürecini uzatan ve maliyetini artıran birçok prosedürün önüne geçilmiş oluyor.

Kitlesel Fonlama

Herkes yatırım yapabilir mi?
Evet! Kitlesel fonlamanın en güzel yanı da bu. Yatırımcılar nitelikli ve nitelikli olmayan yatırımcı olarak ikiye ayrılıyor. Nitelikli yatırımcı olduğunuzu platformumuza kanıtladığınız takdirde, yapacağınız yatırımın bir üst limiti yok. Eğer bu süreçten geçmek istemiyorsanız, belli yatırım limitleri dahilinde yatırımlarınızı yine yapabilirsiniz.

Sermaye bazlı kitlesel fonlamaya ilginiz varsa yada önümüzdeki dönemde Fongogo Pro hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, mailing listemize katılıp sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Sorularınızı info@fongogo.com adresine yönlendirebilirsiniz.

www.fongogo.com

Yeniliklerden haberdar olun!